egyensúly

Szaldó elszámolás 2023-2024

Megy most a mizéria a szaldó elszámolás körül. Hogy lesz, vagy nem lesz. Talán most már eldöntötték és annak, aki még időben telepít, annak 10 évig lesz. De nagyon gyorsan változik a széljárás (lehet jobb lenne nap helyett szélerőművet építeni ha már ilyenek az adottságok…) A lényeg, hogy a megpróbálom saját példán keresztül megmutatni mennyire lenne probléma ha megszűnne az éves szaldó elszámolás.

Mi gázzal fűtünk

Ez azért nagyon fontos, mert nem használunk elektromos áramot sem használati víz melegítésre (kivéve tea/kávé) sem fűtésre. Így nincs hatalmas ingadozás a téli és nyári fogyasztásunk között. Az írás végén kitérek arra is hogy mi lenne akkor ha árammal szeretnénk fűteni.

Pont egy éve kezdtem el mérni a napelem által termelt és a ház által használt adatokat. Ehhez egy Shelly EM fogyasztásmérőt használok (nem kapok jutalékot, de ha szeretnének adni, akkor keressenek meg nyugodtan). A fogyasztásmérő által biztosított felület nekem nem tetszett annyira, ezért csináltam egy sajátot és 5 percenként van mérési adatom arról, hogy mennyit termelt a napelem, mennyi áramot vettünk ki a hálózatból és mennyit tápláltunk vissza. Az alábbi ábrán látszanak a mérési adataim, látszik, hogy ma nem sütött annyira a nap, tegnap viszont igen, olyannyira, hogy délután kettő körül még a légkondit is be kellett kapcsolni. Némi magyarázat még az ábrához, a zöld, ami a nulla alatt van, az a visszatáplált áram Wh-ban, a zöld ami a nulla felett van, amit megtermeltünk és azonnal el is fogyasztottunk, a piros pedig a hálózatból vételezett áram. A legjobb az, amit megtermeltünk és egyből el is használunk. Ha érdekel, hogy jól termel-e a napelemed, akkor ez az írás is érdekes lehet: Jól termel a napelemed?

napelem mérési adatok

Éves, havi, napi, egyéb szaldó elszámolás

Akkor jöjjenek az adatok, a mi házunk 1 év alatt 2603 kWh áramot vételezett a hálózatból és 2024 kWh áramot termelt vissza. Mindeközben 3423 kWh áramot termeltek a napelemek. Ebből látszik, hogy a fogyasztás ( termelés-visszatáplálás + hálózati áram)  4002 kWh volt, ebből 1399 kWh helyben felhasználásra került. Ez a szaldó elszámolásnál a legfontosabb adat, mennyi áramot használunk fel helyben és mennyi kerül ide-oda töltögetésre. Ez ebben az esetben kb. 41%, amit felhasználunk. Ez biztos nyereség, ez nem megy sehova, ezt nem látja még a szolgáltató sem, esetleg becsülni tudja. 

Ha nem lenne napelemünk, akkor 2523 kWh-ig 35 az felett 70 Ft-ot kéne fizetnünk, a 4002 kWh fogyasztás így 191.835 Ft lenne erre az évre. 

Ha éves elszámolást alkalmazunk (ami jelenleg még biztos működik), akkor 579 kWh áramot kell kifizetni és le is tudtuk az egészet. Jelenlegi 35 Ft-os árral számolva ez 20.265,-Ft egy évre. Tehát a napelem idén 171.570,- Ft-ot termelt nekünk.

A legrosszabb eset az, hogy nincs semmilyen szaldó, amit kivettünk a hálózatból 2603 kWh áram, jelen feltételek szerint 93.905,- Ft és a visszatáplált 2024 kWh 5 Ft-os áron számolva 10.120,- Ft így összesen 83.785,- Ft lenne a villanyszámla. Megnyerjük azt az áramot, amit helyben elhasználtunk, és azt is, hogy a rezsi csökkentett korlátot nem haladjuk meg jelentősen. Én itt megnyugodtam, mert még így is jelentős mennyiségű pénzt termel a napelem. Meg azért is vagyok nyugodt, mert 2017ben telepítettük és már a 21500 kWh áramot termeltünk vele és félig megtérült. Ha ezek a kondíciók maradnak, akkor még 4 év a teljes megtérülés, ha kivezetik a szaldót akkor pedig esetünkben kb. 7 év. 

Ha legalább napi elszámolás lenne, akkor az egy évnyi adatból az jön ki, hogy 1276 kWh áramot vételeztünk a hálózatból és 698 kWh áramot termeltünk vissza. A visszatáplált áramért csak kb. 5 Ft-ot adnak jelenleg. Így ha napi elszámolás lépne életbe, akkor 41.170 Ft lenne a villanyszámlánk. Már ez is jelentősen befolyásolná a megtérülést.

Ha havi elszámolás lenne, akkor pedig csak 833 kWh volt a kivétel és 255 kWh a betáplálás, aminél az éves villanyszámla 27.880 Ft lenne a mi esetünkben. Ez nagyon közelít a szaldós elszámoláshoz.

Ami ezek alapján elmondható, hogy ha jelenlegi áram árak mellett kivezetnék a szaldós elszámolást az kb. duplázná a megtérülési időt.

Mi van ha valaki hőszivattyúval fűt?

A hőszivattyúkról már írtam itt:Hazai hőszivattyú helyzet 2023-ban. Most viszont azt próbálom megbecsülni, hogy mennyire szivattyúzza meg, aki napelemmel termelné meg az áramot a hőszivattyújának. A mi házunk esetén nagyon jó 4-es SCOP-ot feltételezve az éves áramfogyasztás nem 4000 hanem kb. 10000 kWh lenne. Ennek az energiának a kétharmad részét április és szeptember között termelnénk meg viszont 70%-át október és március között használnák fel. A használati meleg víz (HMV) segít valamelyest, mert az kb. azonos minden hónapban és segít a fogyasztás egyensúlyozásban. De sajnos télen az esték hosszúak és a termelés a fogyasztás 20%-át sem tudja fedezni. A jelenlegi rendszerünk esetén a megtermelt áram kb. 60%-át visszatermeljük a hálózatba újra elhasználás előtt. Ez egy hőszivattyús ház esetén sem gondolom, hogy jobb lehet.

Ha feltételezzük, hogy H tarifát tudunk használni október és április között (23,5 Ft/kWh), akkor egy ilyen ház villanyszámlája 290.000, – 300.000,- Ft környéke lenne. Amit egy jól méretezett szaldós elszámolású napelemmel nullázni lehetne és 10-12 év alatt megtérül. Viszont ha nincs szaldó, akkor a termelt áram 50-60%-át újra vissza kell vásárolni ez éves szinten 150-180 ezer Forint is lehet. Sajnos egy ilyen rendszer megtérülését a 20 évre tolná fel. (Napon belüli pontos adataim bár részlegesen vannak, de nincs teljes év, így nehéz ennél pontosabb eredményeket számolni).

Viszont egyelőre marad a szaldó, ennek örüljön mindenki. Süssön rátok a nap!

hőszivattyú