Hogyan is néz ki az ország villamos energia termelése és fogyasztása? Mennyire nagy szám az a 45 TWh? Hogy állunk a zöld térnyeréssel? Hol vannak a határaink? Milyen irányban változott az energia termelés összetétele?
A hivatalos adatok szerint 2022 évben 45,58 TWh áramot fogyasztottunk. Ezek az adatok nyilvánosak, bárki megtekintheti a MAVIR oldalán itt: energiamix. Az is kiderül, hogy a hazai erőművek 33 TWh áramot termeltek (ebben nincsenek benne a háztartási méretű napelemek). Ha itt megállunk máris látjuk, hogy áramból nem vagyunk önellátóak. A fogyasztás közel harmadát (egész pontosan 27,6%-át importáljuk). Nem is volt ezzel túl nagy baj eddig, amíg nem volt energiaválság. De ez egy olyan dolog, ami komoly beruházásokat igényel, nem lehet gyorsan javítani a helyzeten.
Amúgy a MAVIR oldalán nagyon szép kis grafikonokat lehet nézegetni itt (már ha valakinek van erre affinitása), napon belüli 15 perces felbontásban látszik, hogy hogyan változott a termelés a fogyasztás. Pl. az alábbi ábrán pont az látszik, hogy Paks egyik blokkját leállítják (kék szín), kiolvasható, hogy nagyon szép napos idő volt (sárga) sőt annyira sütött a nap, hogy 9 és délután 3 között exportáltuk az áramot. De az is látszik, hogy mivel az atomerőmű csak fél gőzzel ment, az esti órákban az import arány az 50%-ot is meghaladta (lila). Van még némi szénerőmű (piros) és kicsit több gáz (világoskék).
Miből áll a Mix
Mint ahogy a bejegyzés elején látható kördiagram mutatja, a termelés közel felét (48%-át) az atomerőmű adja, ez 15,77 TWh energiát jelent, elég jó 90%-os kihasználtsággal ment az erőmű. A második helyen a gáz erőművek állnak 8 TWh megtermelt energiával. Az az érdekes, hogy ezeket nem üzemeltetik teljes gőzzel vagy teljes gázzal. Pedig van pár elég nagy erőmű, a legnagyobb a Dunamenti Erőmű a maga 755 MW teljesítményével, van még egy 433 MW-os erőmű Gönyű mellett, és persze van még elég sok kisebb nagyobb az országban minden felé. Nagyon fontos szerepet töltenek be a kiegyenlítésben, ezeket lehet könnyebben kapcsolgatni ha szükség van rá. A legjobb hír, hogy a villamos energia termelésben a zöld forrásból előállított energia már nagyobb mint a szénből előállított energia. Ugyanis zöld energiából 4,8 TWh termelés történt, szénből viszont “csak” 3,7 TWh, ez egy nagyon fontos cél, hogy a szénből előállított energia (amely a legszennyezőbb) arányát a zöld energia váltsa le. Sajnos ez nem fog megtörténni holnap, de figyelemreméltó eredmény, hogy a zöld forrásból származó áram aránya 10 év alatt 7,6%-ról 17% fölé emelkedett. Ez a növekedés szinte teljesen a napelemeknek köszönhető, 2013-ban 0,01%-át adták a napelemek a megtermelt energiának, 2022-ben ez már 9% volt.
Rising of the sun
Az elmúlt 5 év a napenergia felemelkedéséről szólt, annak minden előnyével és hátrányával. Sajnos a hálózat fejlesztések nem valósultak meg párhuzamosan a napelemek felfutásával és ennek most következményei vannak. De remélhetőleg a következő években ez a trend valamelyest tartható lesz és a hálózatot is rendbe teszik. Nagyon jó kérdés, hogy milyen potenciál van még a napenergia terén, a mostani tervek szerint 2030-ig a jelenlegi 4 GW kapacitás fel fog menni 6 GW-ra. De ott már jelentős kiegyenlítő kapacitásokra és esetleg ipari energiatárolókra lenne szükség.
Az alábbi ábrán látszik, hogy 2022-ben még nem sikerült napenergiából több áramot előállítani mint szénből, de ez idén már biztos meglesz. Egyébként ha hozzávesszük a lakossági napelemek, HMKE (háztartási méretű kiserőmű), akkor már 2021-ben túlszárnyaltuk a szenet. Van még itt zöld potenciál, mert a szélerőművek nagyon el voltak hanyagolva az utóbbi években. A geotermikus energia is előtérbe került most az energiaválság miatt, bár az korlátozottan alkalmas áram termelésre, inkább a fűtést lehet támogatni vele. Hulladékégetőből is terveznek még, bár azt tekintem a legkevésbé zöldnek, mert ugyan megújul, de nem mindegy, hogy milyen áron.
A lényeg, hogy tör előre a megújuló, ha ezt így folytatjuk még esélyünk van a klímacélokat megközelíteni. Bár addig még nagy utat kell megtenni, de az irány jó. A további irányokról meg majd legközelebb.