Merre fúj a szél 2023-ban?

Napelemekről beszéltem már, a szélenergia viszont kimaradt. Régen épültek szélerőművek Magyarországon, de az utóbbi időben nem nagyon volt fejlesztés ezen a téren. Az okát én nem tudom, nem is célom megfejteni. Azt szeretném megnézni a bejegyzésben, hogy hogy állunk most szélerőművekkel és, hogy mennyi potenciál van még ebben.

Akad egy kis szélenergia Magyarországon

Don Quijote ámulva tekint a magyar szélenergia helyzetre
Don Quijote ámulva tekint a magyar szélenergia helyzetre

A MAVIR energiamix adtok alapján, a 2022-ben megtermelt energia 1,66%-a szélerőművekből jött. Ez összesen 0,547 TWh, ami azért egy elég szép szám. Főleg úgy, hogy 2011 óta nem épült új szélerőmű, csak a már meglévőek üzemelnek. A szélerőművek listája alapján 179 torony van, zöme 2000 kW teljesítményű, összesen 329 ezer kW beépített teljesítmény van jelenleg. Ebből könnyen számolható, hogy a 19%-os kihasználtsággal mennek az erőművek. Ami nem olyan rossz, összehasonlítva a napelemeknél számolt 13%-hoz képest. A legnagyobb park Kisigmánd és Nagyigmánd mellett található, érdemes megnézni műholdképen erre. Vagy barangolni a Street View segítségével a közelben. Volt szerencsém közelről is megnézni egy ilyen szerkezetet pár éve, nekem nagyon tetszett a látvány. Persze ez megosztó kérdés, van aki szereti, de olyan is van, aki szerint ez tájidegen.

Mikor fúj a szél?

A széllel is pont az a legnagyobb baj, hogy nem akkor fúj, amikor kell, hanem akkor, amikor ő akar. De van egy két előnye a napenergiához képest. A napelem nappal termel, de láttunk már olyat, hogy a szél fújdogált éjszaka is. Ebből a szempontból sokkal kiegyensúlyozottabb a szélenergia termelés.A nap és szélenergia termelés órás adataiAz ábra a 2022-es MAVIR által mért nap és szélerőművekben termelt áram órás lebontását mutatja %-ban (azaz a megtermelt áram hány százaléka történt egy adott órában). Ez egy éves átlag de az nagyon jól látszik, hogy a nap reggel 7 és este 9 között szokott sütni és főleg dél körül termelnek a legjobban a napelemek. Ez jól egybevág a népi megfigyelésekkel. (az adatokban az a nagyon pici éjszakai napelem termelés valószínű valami méréstechnikai melléktermék, de az okát pontosan nem tudom.) Viszont az számomra meglepő volt, hogy a szél egy  kicsit többet fúj éjjel. mint nappal (legalább is 2022-ben ez volt a helyzet). Az viszont még jobban meglepett, hogy télen többet termelnek a szélerőművek mint nyáron. Azt ugye mindenki tudja, hogy “tavaszi szél vizet áraszt”, de azt, hogy a téli szél áramot termel (“virágom virágom”), be kell valljam én nem tudtam. De legalább ezt is megtanultuk. Az persze ebből látszik, hogy csak szélenergiára nem lehet építeni, de a nap és szél kombinációja az sokkal kiegyensúlyozottabb termelést tesz lehetővé (de ez egy gondolatkísérlet bejegyzés témája lehetne).

A nap és szélenergia termelés havi adatai 2022ben

A szélnek is van lábnyoma

A szélenergiának az egyik legkisebb a karbon lábnyoma, az USA energetikai minisztériuma által jegyzett tavalyi cikk szerint www.energy.gov, csupán 11gCO2 / kWh egy szélerőmű élettartam alatti kibocsátása (és ebben a gyártás is benne van), a naperőműveknél a gyártás energiaigényesebb, ott ez szám 50 körül van. Viszont egy szénerőmű 980 gCO2 / kWh kibocsátás körül működik, egy gázerőmű 465 környékén, ezekhez képest hihetetlenül jobb a szél.

De a tényleges lábnyoma is sokkal kisebb egy szélerőműnek (A naphoz viszonyítva).A műholdképek alapján ezek a 2MWp teljesítményű tornyok általában a szántóföld szélén, az úthoz közel egy 30 x 50 méteres területen helyezkednek el. Ebből kijön, hogy 0,75 négyzetméter területet foglal el egy kWp beépített szélerőmű. Ami jelentősen kisebb, mint az előző írásban a napelemekre számolt 20 négyzetméter/kWp. Szóval több mint 25-ször akkora helyet foglal egy naperőmű, mint egy szélturbina hasonló kapacitás mellett. Ez persze nem teljesen igaz, mert a szélturbinához vezető szerviz utak is elvesznek területet. De még így is sokkal kisebb terület szükséges, mint a naperőművekhez. szélerőmű területigénye

Szélnagyhatalom

Az pont nem leszünk sajnos, felénk csak úgy fújdogál a szél, néha néha. Mint ahogy az alábbi ábra mutatja, a teljes itt található. A tenger és óceán partok ahol rendes szél szokott fújni, ez így magyarázza azt, hogy a németek és angolok miért építenek olyan sokat belőle. Azért nálunk se rossz a helyzet, de azzal a széllel ami van, azzal is elég jól elmuzsikálnak a turbinák. A térkép alapján hasonló erőműveket lehet elég sok helyre építeni. A másik megoldás, hogy nagyobb turbinákat építünk, bár a jelenlegiek sem kicsik, ha magasabbra építjük ott jobban fúj a szél. Nálunk ezek a Gamesa G90 turbinák vannak. De speciális körülményekre tervezett ennél nagyobb turbinák a 10 MW-os teljesítményt is elérhetik már. Ennél mélyebbre nem mennék most a témában, a konklúzió, hogy van szélerőmű potenciál Magyarországon. Ennek a kiaknázása jót tenne az energia mixnek, mert sokkal kiegyensúlyozottabban biztosít energiát mint a naperőmű. AWS EU széltérkép